Na Zelňák jenom na zelňačku? Kdeže…
Únor 3, 2021

Na bramborách jsme závislí. Co vy?

Kdo nás zná, kdo občas čte náš blog, kdo má trochu podobné založení jako my, bude vědět, že bez brambor nedáme ani ránu. A že se neomezujeme jenom naším oblíbeným tvarem a přípravou.

O univerzálnosti brambor se rozepisujeme pravidelně. Kde bychom byli bez kaše? Bez chipsů a francouzských brambor bychom byli nahraní. O hranolkách to platí tuplem. Proto se možná dnes rozepíšeme s kacířskou myšlenkou: kolik brambor je moc brambor? “Is there such a thing as too many potatoes?” Bohužel musíme přiznat, že ano.

Cukry a škroby

I dnes, v době keto a proteinových diet se nemůžeme zbavit cukrů. Jsou všude, postavili jsme na nich civilizaci. Jsou v každém zrní a pečivu i v bramborách. A společnosti, které na bramborách zvlášť visí také čelí kardiovaskulárním problémům, nižšímu střednímu věku dožití a dalším obtížím. Příliš mnoho brambor může škodit tolik, jako kouření nebo adrenalinové sporty. 

Naše milované brambory jsou tak v roli zachránce životů, i občasného kazisvěta. V mnoha místech na světě úrody brambor zabraňují hladomorům, u nás na západě často způsobují obezitu.

Jak z toho ven?

Rozumem a umírněností, přece! Člověk by neměl pít místo vody bramborovou kaši, neměl by zapomínat na zeleninu, pravidelně cvičit, ale zároveň si neupírat občasnou radost. My ve Fæncy Fries se snažíme každý kornout vybalancovat: nutričně, jako zážitek, jako “umělecký” předmět, potěchu oka i dalších smyslů.

Jednoduše řečeno, nejezte jen nás. Ale taky se nás jíst nebojte.